مشاوره رایگان

(ساعات اداری)
دیوان عالی

قاضی بازنشسته دیوان عالی کشور

دیوان عالی کشور مهمترین نهاد قضائی کشور می باشد که تاثیر به سزایی در امور این قوه در جمهوری اسلامی ایران دارد .

این نهاد قضائی به طور کلی امور متفاوتی را انجام می دهد و دارای شعبات مختلفی است که هر کدام از این شعب به طور کلی در وظایف خود دارای قضاتی می باشند که در امور متفاوت مربوطه به شعبه خود در حال فعالیت می باشند .

دیوان عالی کشور در تهران مستقر بوده، ریاست دیوان عالی  کشور  توسط رئیس قوه قضائیه انتخاب می شود  و در امور متفاوتی در حال انجام امور می باشد.

دیوان عالی دارای وظایف متفاوتی می باشد که براساس قانون اساسی بر عهده این نهاد قضائی گذاشته شده است.

این نهاد قضائی  تنها دارای یک مرکز می باشد و آن هم در مرکز کشور می باشد و در صورتی که در شورای عالی قصائی کشور در این رابطه لازم بداند در سایر مراکز استانها هم می تواند شعبی را تاسیس نماید. هم اکنون براساس نظر این  نهاد در قم هم یک شعبه دیوان عالی کشور مستقر می باشد .

مهم ترین  وظایف دیوان عالی کشور براساس قانون اساسی شامل موارد زیر می باشد

 

۱- نظارت بر اجرای صحیح قانون در مراجع قضائی

به طور کلی منظور از اجرای صحیح قوانین  در نظام قضائی این می باشد که قانون به درستی تفسیر شده و امورات حقوقی و اصول ان به صورت صحیح در مراجع در خصوص متهمین و همچنین طرفین دعوی اجرایی گردد و اگر در مواردی این  امور انجام نگردد این احکام قابل تجدید نظر و در انتها قابل فرجام خواهی می باشند. به طور کلی شیوه ی دیگر نظارت بدین صورت می باشد که  نمایندگانی از طرف دیوان عالی شکور به صورت میام مدت در طی سال به مراجع قضائی در سراسر کشور مراجعه نموده و در اورآت آنها تحقیق و تفحص نموده و در انتها در خصوص انها نظر خود را اعلام می نمایند.

علاوه بر این موارد  در هر جایی اگر نظارتی نباشد معمولا در طی مدتی  امور به درستی پیش نرفته و افراد می توانند از  این نبود نظارت سواستفاده نموده و در صورت  عدالت قضائی می تواند مورد سوال قرار گیرد.

 ۲- رسیدگی به تخلفات رئیس جمهور

رسیدگی به تخلفات رئیس جمهور هم یکی دیگر از وظایف دیوان عالی کشور می باشد. رئیس جمهور بعد از رهبر در ایران معمولا بلند پایه ترین مقام کشور می باشد که با رای مستقیم مردم و تنفید حکم ان از طرف رهبر انتخاب می شود .

در هر موردی که فردی در دوران تصدی خود بر نهاد ریاست جمهوری در انجام امور خود دچار تخلفاتی گردد که براساس قانون جرم می باشد ، رسیدگی به این تخلفات در دیوان عالی کشور انجام می شود. این تخلفات برای وزرا و سایر مقاماتی که به نحوی زیر نظر ریاست جمهوری می باشند بدین صورت  است که با نظارت قوه قضائیه در دادگاههای عمومی تهران مورد رسیدگی قرار میگیرد.

این دو مورد از مهمترین وظایف دیوان عالی کشور از جمله مهمترین وظایف دیوان عالی کشور بوده که تمامی  آن به طور کامل توسط قضات دیوان مورد پیگیری قرار می گیرد.

قضات دیوان عالی کشور نقش بسیار مهمی در امور قضائی دیوان داشته و در این رابطه می توانند به صورت بسیار حرفه ای در خصوص امور مطروحه دیوان عمل نمایندو در این باره تصمیم گیری نمایند.

به طوری براساس قوانین موضوعه کشوری وظایف قضات به شرح ذیل می باشد :

۱- آماده کردن مسیر کلی پرونده و انجام امورات مربوط به ان  مانند تحقیقات ، گرفتن شهادت شهود و ….

۲-حل  خصومت های بین افراد در مراجع قضائی

۳-احقاق حقوق افراد براساس قانون و همچنین امور قانونی

۴- صدور حکم در خصوص پرونده های مطروحه و انجام امورات  مربوط به آن

۵- اجرای حکم به و تهیه مقدمات اجرای حکم در مواردی که اجرای ان با مسائلی روبرو می باشد .

این موارد از مهم ترین وظایف قضات می باشد و در دیوان عالی کشور نیز معمولا قضات به طور نسبی دارای همین وظایف می باشند.

منتهی در خصوص موارد دیوان عالی کشور یک نکته مهم وجود دارد . آن این است که قصات دیوان عالی کشور از بهترین قضات در سطح کشور بوده به مدت ۵ سال انتخاب می شوند.

این قضات در طی مدت فعالیت خود در دیوان عالی  کشور معمولا تجربه های بسیار عالی را به دست می اورند که ممکن است این تجارت  توسط هر کسی به دست نیاید.

به همین دلیل این قضات در امور حقوقی بسیار حرفه ای بوده و در این باره می توانند بسیاری از پروندهای بسیار دشوار حقوقی را به سر انجام برسانند.

همچینین این قضات بعد از بازنشستگی می توانند در امورات متفاوتی به شهروندان در امور حقوقی کمک و مشاوره ارائه دهند.

این امورات می تواند به شرع ذیل باشد :

۱- نوشتن دادخواست و انجام امورات مربوط به ان در  موارد متفا.ت

۲- ارائه مشاوره حقوقی و پیگیری امورات پرونده ها در دادگاهها و مراجع قضائی

۳-ارائه لوایح حقوقی برای قضات شعب بدوی و تجدید نظر

۴- نوشتن دادخواست در مراجع تجدید نظر

۵- اعتراض به آرای صادره در مراجع تجدید نظر

۶-نوشتن دادخواست برای فرجام خواهی وهمچنین اعتراض به آرای مراجع تجدید نظر و استانی

به طور کلی علاوه بر این موارد گروه تخصصی کانوان وکلای دیوان در این رابطه می تواند در امورمتفاوتی به شما در خصوص تمامی پرونده های دیوان عالی شکور به شما کمک و مشاوره حقوقی ارائه نمود و یا پرونده های شما را در این رابطه وکالت نماید .

این گروه دارای چندین سال سابقه کار تخصصی در دیوان عالی کشور بوده و در این زمینه دارای  دهها پرونده موفق می باشد که انجام آنها از عهده بسیاری از افراد و کلا خارج می باشد و همه این امور با کمک و همکاری قضات بازنشسته دیوان عالی کشور  انجام  گرفته است

کانون وکلای دیوان در هر مورد که پرونده ای بسیار تخصصی بوده و انجام ان بسیار دشوار می باشد از  مشاوره این قضات استفاده نموده در سریعترین زمان ممکن این امور را در مراجع قضائی و همچینن دیوان عالی کشور به نتیجه مورد نظر شما می رساند.

 

امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.